14 czerwca nasza szkoła obchodziła swoje święto. Cała społeczność uczciła ten dzień w
sposób szczególny. Jedni uczniowie wystroili się na galowo, inni mieli przypięte biało-czerwone emblematy, opaski na rękawach lub dzierżyli w dłoniach narodowe fagi. Jeszcze inni zaprezentowali się w mundurach, beretach i hełmach. Wszystko po to, by upodobnić się do swych rówieśników z tych minionych i jakże trudnych czasów. Obchody rozpoczęły się już kilka dni wcześniej. Każda klasa wykonała piękny plakat patriotyczny nawiązujący do Szarych Szeregów. Wszystkie prace zostały wyeksponowane na korytarzu szkolnym i można je było podziwiać. Były naprawdę oryginalne i jedyne w swoim rodzaju, co świadczy o pomysłowości wykonawców.
Tego dnia uczniowie spotkali się w sali gimnastycznej, gdzie usłyszeli kilka słów wyjaśnienia dotyczących znaczenia pojęć „imię” i „patron” szkoły. Dowiedzieli się też, że wszyscy powinniśmy być dumni z naszego patrona, czerpać z niego wzorce i je naśladować. Takie cechy jak: odwaga, przyjaźń, honor i poszanowanie wolności, powinny przyświecać wszystkim na co dzień.
Na koniec, uczniowie wzięli udział w minikoncercie pieśni patriotycznych, aby oddać hołd harcerzom walczącym w Szarych Szeregach. Uczniowie zaśpiewali wspólnie następujące pieśni: „Hej, chłopcy, bagnet na broń”,„Warszawskie dzieci”, „Szare Szeregi”, „Przybyli ułani pod okienko”, „Maszerują strzelcy”, „Szary mundur”, „Dziewczyna z granatem”.
Ten dzień był inny niż wszystkie. Cześć i chwała bohaterom!
Alicja Witkowska
Angelika Krawczyk